Busstjänst

Emirates tillhandahåller busstjänster till utvalda destinationer i Förenade Arabemiraten, Japan, USA och Kanada. Läs mer om dessa tjänster.

Gå till avsnittet Förenade Arabemiraten

Gå till avsnittet Japan

Gå till avsnittet USA och Kanada.

Gå till avsnitt Slovenien och Kroatien

Förenade Arabemiraten

Emirates tillhandahåller kostnadsfria busstjänster till passagerare i Economy Class som innehar en flygbiljett och reser till och från Dubai och Abu Dhabi.

Från Abu Dhabi till Dubai

Från tillAvgångAnkomst
Från Abu Dhabi till Dubai03.0005.15
Från Abu Dhabi till Dubai05.0007.15
Från Abu Dhabi till Dubai09.3011.45
Från Abu Dhabi till Dubai11.3013.45
Från Abu Dhabi till Dubai16.3019.00
Från Abu Dhabi till Dubai22.0000.00

Från Dubai till Abu Dhabi

Från tillAvgångAnkomst
Från Dubai till Abu Dhabi00.0102.15
Från Dubai till Abu Dhabi02.0004.15
Från Dubai till Abu Dhabi07.3009.45
Från Dubai till Abu Dhabi10.0012.10
Från Dubai till Abu Dhabi15.0017.15
Från Dubai till Abu Dhabi21.0023.15

Upphämtnings- och avlämningsplatser

Dubai
Upphämtning: Utanför ankomstområdet på Terminal 3.
Avlämning: Avgångshall Terminal 3.
  
Abu Dhabi
Upphämtning/avlämning: Framför Emirates kontor i centrum - Khalidiya - Corniche.

Regler och villkor

  • Busstjänsten sköts av en tredje parts tjänsteleverantör som bär det fulla ansvar för hela bussresan när det gäller försäkring och ansvarsskyldighet.
  • Busstjänsten gäller endast för passagerare i Economy Class som är bokade på ett Emirates-flyg till/från Dubai och som ankommer eller avgår med samma Emirates-flyg.
  • Passagerare måste ha en giltig flygbiljett för att stiga ombord på bussen.
  • På grund av begränsad kapacitet är Emirates inte i stånd att acceptera passagerare som inte har gjort en förhandsbokning och/eller inte har en relevant flygbiljett.
  • Busstjänsten måste bokas minst 48 timmar i förväg. Bokningar som mottas efter den här tiden är inte garanterade plats.
  • Minsta tillåtna anslutningstid är 2 timmar för ankommande och avgående passagerare.
  • Emirates standardregler för tillåtet bagage gäller.

För mer information, kontakta ditt lokala Emirates-kontor eller resebyrå.

Japan

Emirates tillhandahåller kostnadsfria busstjänster till passagerare som innehar en flygbiljett och reser till och från Osaka och Nagoya – se tidtabell nedan.

Från Nagoya till Kansais flygplats (KIX)

Från tillAvgångAnkomst
Från Nagoya till Kansais flygplats (KIX)15.3018.50

Från Kansais flygplats (KIX) till Nagoya

Från tillAvgångAnkomst
Från Kansais flygplats till Nagoya19.3022.50

Upphämtnings- och avlämningsplatser

Nagoya
Daglig upphämtning/avlämning: JR Nagoya Station, framför fontänen vid Taiko-Dori Guchi.

Kansai Airport (KIX)
Daglig upphämtning/avlämning: Ankomsthall 1F utanför södra utgången efter tullen

Regler och villkor

  • Den kostnadsfria busstjänsten sköts av en tredje parts tjänsteleverantör som bär det fulla ansvaret för hela bussresan när det gäller försäkring och ansvarsskyldighet. Vid oväntade förseningar på grund av trafikstockningar eller andra förhållanden såsom väder, kommer tjänsteleverantören att försöka hitta alternativa rutter, men det kan finnas risk för sen ankomst eller inställda bussturer. Emirates undantas från detta ansvar. Sker ovannämnda omständigheter kommer Emirates inte att erbjuda alternativ transport eller resekostnad.
  • Busstjänsten gäller endast för passagerare som är bokade på ett Emirates-flyg till/från Kansais flygplats samma dag.
  • Busstjänsten måste bokas minst 24 timmar i förväg. Passagerare som inte har förbokat bussplats kan fortfarande accepteras beroende på platstillgång, så länge de har en giltig flygbiljett. 
  • För att boka bussen mellan Kansai och Nagoya, markera ”Nagoya” som utgångspunkt eller -slutdestination när du bokar dina flyg på emirates.com.
  • Har du redan köpt en biljett utan att begära busstjänst från emirates.com eller på Emirates kontor, kontakta ditt lokala Emirates-kontor.
  • Har du redan köpt en biljett utan att begära busstjänst från en resebyrå, kontakta din lokala resebyrå.
  • Minsta tillåtna anslutningstid är 1 timme och 30 minuter för ankommande och avgående passagerare.
  • Våra standardregler för tillåtet bagage gäller och förvaringsutrymmet på bussen är begränsat. Har du för många föremål eller har överdimensionerat bagage, kan du skicka det som obeledsagat bagage via en leveranstjänst på egen bekostnad.
  • Missar du bussen, kommer Emirates inte stå för några transportkostnader eftersom det här är en kostnadsfri tjänst.
  • Passagerare måste gå ombord på bussen 10 minuter före avgångstid.
  • Inga toaletter finns på bussen. Det görs endast ett stopp för vila under resan. För mer information, kontakta ditt lokala Emirates-kontor eller resebyrå.

USA och Kanada

Från den 19 april 2017 kommer Emirates att samarbeta med Quick Shuttles busstjänst mellan Seattle och Vancouver för passagerare som reser på EK-flyg till eller från Seattle-Tacoma International Airport vars start- eller slutdestination är Vancouver, Kanada.

För att boka busstjänst med Quick Shuttle mellan Seattle och Vancouver, markera ”XEA” som utgångspunkt eller slutdestination när du bokar dina flyg på emirates.com. Kostnaden för bussbiljetten inkluderas i det totala biljettpriset. Du måste boka minst 48 timmar före avresa.

Din e-postadress kommer att delas med Quick Shuttle så att en biljett kan skickas till dig för din bussresa efter bokningen på emirates.com. Bussbiljetten skickas till dig 7 dagar före din planerade resa.

Du kan inte ändra eller avboka bokningar med busstjänsten på Quick Shuttles webbplats. För att ändra en befintlig bokning med bussen, ring Quick Shuttles bokningsavdelning på kostnadsfria numret 800 665 2122 eller 604 940 4428 i Vancouver-området. För att se tidtabell, gå till Quick Shuttles webbplats(En extern webbplats öppnas i en ny flik).

Vintertidtabell (från den 26 september 2016 till den 5 maj 2017)
Från tillAvgångAnkomst
SeaTac Airport till hotell i Vancouver09.3014.05
SeaTac Airport till hotell i Vancouver13.0017.30
SeaTac Airport till hotell i Vancouver16.0021.00
SeaTac Airport till hotell i Vancouver19.0023.30
Hotell i Vancouver till SeaTac Airport05.4511.00
Hotell i Vancouver till SeaTac Airport08.4514.00
Hotell i Vancouver till SeaTac Airport11.1517.00
Hotell i Vancouver till SeaTac Airport16.1521.30
 
Sommartidtabell (från den 6 maj 2017 till den 25 september 2017)
Från tillAvgångAnkomst
SeaTac Airport till hotell i Vancouver08.0012.35
SeaTac Airport till hotell i Vancouver10.0015.00
SeaTac Airport till hotell i Vancouver13.0017.30
SeaTac Airport till hotell i Vancouver15.0019.35
SeaTac Airport till hotell i Vancouver16.3021.35
SeaTac Airport till hotell i Vancouver18.3022.55
Hotell i Vancouver till SeaTac Airport05.0009.15
Hotell i Vancouver till SeaTac Airport06.1511.30
Hotell i Vancouver till SeaTac Airport08.4514.10
Hotell i Vancouver till SeaTac Airport08.4513.30
Hotell i Vancouver till SeaTac Airport09.4515.15
Hotell i Vancouver till SeaTac Airport10.3016.25
Hotell i Vancouver till SeaTac Airport14.3019.45

Hotell i Vancouver som Quick Shuttle tillhandahåller service åt

Quick Shuttle stannar vid följande tre platser för passagerare som börjar sin resa i Vancouver.

  • Vancouver–Holiday Inn On Howe
  • Richmond–River Rock Casino
  • Surrey Campbell River Store

För passagerare som tar Quick Shuttle-bussen på SEATAC flygplats, avgår bussen från utanför EK bagageutlämning på Seattle Tacoma flygplats.

Regler och villkor

  • Busstjänsten sköts av tredje parten, Quick Shuttle, som bär det fulla ansvar för hela bussresan när det gäller försäkring och ansvarsskyldighet. Vid oväntade förseningar på grund av trafikstockningar eller andra förhållanden såsom väder, kommer Quick Shuttle att försöka hitta alternativa rutter, men det kan finnas risk för sen ankomst eller inställda bussturer. Emirates undantas från detta ansvar och kommer inte att erbjuda alternativ transport eller stå för resekostnad i en sådan situation.
  • Busstjänsten gäller endast för passagerare som är bokade på ett Emirates-flyg till/från Seattle-Tacoma International Airport vars start- eller slutdestination är Vancouver, Kanada.
  • Busstjänsten måste bokas minst 48 timmar i förväg.
  • För att boka pendelbusstjänst mellan Seattle och Vancouver, välj ”XEA” som utgångspunkt eller slutdestination när du bokar dina flyg på emirates.com.
  • Om du köpt en EK-biljett på emirates.com ELLER Emirates kontor ELLER en resebyrå utan att begära busstjänst måste du köpa en separat bussbiljett för din resa från webbplatsen för pendelbussar www.quickshuttle.com(öppnar en extern webbplats i en ny flik) genom att betala gällande pris för bussbiljetten.
  • Minsta tillåtna anslutningstid är 1 timme och 30 minuter för ankommande och avgående passagerare.
  • Standardreglerna för tillåtet bagage gäller.
  • Missar du bussen, kommer Emirates inte stå för några transportkostnader eftersom det här är en tjänst som sköts av en tredje part. Du kan emellertid få plats på nästa Quick Shuttle-buss i mån av tillgängliga platser.
  • Passagerare måste gå ombord på bussen 15 minuter före avgångstid.
  • En toalett finns tillgänglig på bussen och det finns gratis Wi-Fi.
  • Tidtabellen för busstjänsten finns tillgänglig på Quick Shuttles webbplats(en extern webbplats öppnas i en ny flik) och passagerarna är ansvariga för att kontrollera tidtabellen innan de reser.

Bokningsmeddelanden

I. Transportavtal

Din resa består av två skilda resor som styrs av separata transportavtal. Dessa skilda resor tillhandahålls av två separata transportleverantörer med olika gällande regler och villkor.

II. Viktiga noteringar

Förutom Emirates allmänna transportvillkor (inklusive relaterade regler, bestämmelser och policyer och eventuella tillämpade avgifter), notera att:

  1. Olika ansvarssystem kan gälla för ditt flyg (som utförs av Emirates) och din bussresa (som utförs av Quick Coach Lines Limited).
  2. Emirates avsäger sig allt ansvar för dig under bussresan. Eventuella klagomål eller frågor i samband med din bussresa ska riktas till Quick Coach Lines Limited.
  3. Quick Shuttle avsäger sig allt ansvar för dig under flygresan. Eventuella klagomål eller frågor i samband med din flygresa ska riktas till Emirates.

Slovenien

Nu kan du enkelt ansluta mellan Ljubljana i Slovenien och Zagreb i Kroatien med GoOpti flygplatstransfer.

Vi har påbörjat ett samarbete med transporttjänsten så att du kan kombinera flygresan till och från Zagreb med en bussresa mellan flygplatserna Zagreb och Ljubljana.

Den nya anslutningen innebär att även om du bor, jobbar eller åker på semester i Slovenien, kan du dra nytta av vårt anslutande flyg från Zagreb till över 150 destinationer över hela världen.

Du kan välja mellan de två busstationerna i Ljubljana:
  • Ljubljana Airport terminalbyggnad
  • Ljubljana järnvägsstation – vid korsningen av Miklosiceva cesta och Trg Osvobodilne fronte (mittemot byggnaden Triglav)

Boka din busstransfer
Boka ditt flyg online och välj Ljubljana Airport (LJU) eller Ljubljanas järnvägsstation (LJR) som din ursprungsdestination. När du har slutfört bokningen kommer du att få en Emirates-biljett, som inkluderar din flygresa och bussresa.

Bokar du via ett Emirates-kontor eller en resebyrå, be dem att lägga till busstjänsten åt dig innan de slutför bokningen.

Sommartidtabell (fram till den 28 oktober 2017)
SträckaFlygbolagFlygnummerAvgång (lokal tid)Ankomst (lokal tid)
Ljubljana Airport (LJU) till Zagreb AirportGoOptiEK 703010.3013.00
Ljubljanas järnvägsstation (LJR) till Zagreb AirportGoOptiEK 703011.0013.00
Zagreb till DubaiEmiratesEK 13015.3523.05
Dubai till ZagrebEmiratesEK 12908.1512.20
Zagreb Airport till Ljubljanas järnvägsstation (LJR)GoOptiEK 702913.4515.45
Zagreb Airport - Ljubljana Airport (LJU)GoOptiEK 702913.4516.15


Vintertidtabell (den 29 oktober 2017 till den 24 mars 2018)
SträckaFlygbolagFlygnummerAvgång (lokal tid)Ankomst (lokal tid)
Ljubljana Airport (LJU) till Zagreb AirportGoOptiEK 703010.0012.30
Ljubljanas järnvägsstation (LJR) till Zagreb AirportGoOptiEK 703010.3012.30
Zagreb till DubaiEmiratesEK 13014.4023.05
Dubai till ZagrebEmiratesEK 12908.5012.05
Zagreb Airport till Ljubljanas järnvägsstation (LJR)GoOptiEK 702913.1515.15
Zagreb Airport - Ljubljana Airport (LJU)GoOptiEK 702913.1515.45

Bussavgång från Ljubljana
När resan börjar från Ljubljana Airport eller Ljubljanas järnvägsstation, gå till den GoOpti-busstation som du bokade från och uppvisa ditt giltiga pass. Förhandsincheckning eller boardingkort krävs inte för bussresan.

Av säkerhetsskäl kommer du inte att kunna checka in bagaget på GoOptis busstationer i Ljubljana för hela din resa – du kan endast checka in bagaget när du anlänt till Zagreb Airport.

Bussavgång från Zagreb Airport
När du anländer till Zagreb Airport behöver du gå igenom immigrations- och tullkontrollen. Hämta sedan ditt bagage och gå till bottenvåningen där GoOpti-bussen väntar på dig. På bussen behöver du endast uppvisa ett giltigt pass – förhandsincheckning eller boardingkort krävs inte för bussresan.

Bekräftelse från GoOpti
Du kommer att få ett e-postmeddelande eller ett sms med de slutliga upphämtningsuppgifterna en dag före din planerade bussresa, om ditt telefonnummer eller din e-postadress anges i bokningen.

Regler och villkor

  • Busstjänsten kan endast bokas i samband med ett Emirates-flyg.
  • GoOpti tillåter samma mängd bagage som du får ta med på ditt EK-flyg. Du behöver inte checka in bagaget inför bussresan.
  • Passagerare ska infinna sig på busstationen minst 15 minuter före avgång.
  • Att endast resa från Ljubljana Airport (LJU) till Ljubljanas järnvägsstation (LJR) är inte möjligt.