Vores netværk og codeshares

Emirates og Qantas - planlæg din rejse

Gælder Emirates' regler for tilladt bagage på fly, der opereres af Qantas?

Hvis du rejser på et Qantas-opereret fly (med en QF-kode), gælder Qantas' regler for tilladt bagage. Det omfatter QF-fly indløst med dine Skywards miles og forbindelser med australske indenrigsfly samt trans-Tasman-fly. Hvis du derimod er på et codeshare-fly (med et EK-flynummer, men som opereres af Qantas), gælder Emirates' regler for tilladt bagage. Få mere at vide om Qantas' regler for tilladt bagage på qantas.com(åbner i et nyt vindue).

Emirates ændrer ikke reglerne for gratis bagage, herunder reglerne for børn eller sportsudstyr. Se tabellen herunder for priser i USD per kg, hvis du betaler i lufthavnen.

RegionTil MellemøstenTil subkontinentetTil Afrika og StillehavsområdetTil FjernøstenTil EuropaTil Australien
Fra Mellemøsten151530303050
Fra subkontinentet151530303050
Fra Afrika og Stillehavsområdet303015506060
Fra Mellemøsten303050156030
Fra Europa305060601560
Fra Australasien5050560530560515